• Wpisów: 21711
  • Średnio co: 4 godziny
  • Ostatni wpis: wczoraj, 16:56
  • Licznik odwiedzin: 879 426 / 3932 dni
 
orionblues
 
(ze względu na obszerny materiał, będę to publikował w czterech odcinkach, aby nie przynudzać innym pingerowcom)

KOŁO WYCHOWANKÓW SZKÓŁ POLSKICH – ISFAHAN I LIBAN

ASSOCIATION OF FORMER PUPILS OF POLISH SCHOOLS – ISFAHAN & LEBANON


  Dzieje naszej isfahańsko-libańskiej grupyKiedy we wrześniu 1939 roku wojska niemieckie i sowieckie w zmowie zdradziecko (Ribentrop- Mołotow 23.08.1939 Kreml) wkroczyły do Polski dzieląc się po 50% jej terytorium,  rozpoczęły  drugą wojnę światową.Ustalona wtedy granica okupantów na rzece Bug istnieje do dnia dzisiejszego. Oficerów, jeńców wojennych około 21000 wbrew Konwencji Genewskiej zamordowano w ZSRR. Aresztowano i osadzono w więzieniach, a następnie wysłano do łagrów ludzi, którzy cokolwiek znaczyli w swoim społeczeństwie, a 10-go lutego 1940r. zaczęto wywozić całe rodziny. W pięciu kolejnych transportach bydlęcymi wagonami wywieziono około półtora miliona ludzi, których rozrzucono po całej Rosji od Archangielska pod kołem podbiegunowym aż po stepy Kazachstanu. W ciężkich warunkach zesłańcy głodni i przymuszani do pracy ponad siły umierali masowo.
   W czerwcu 1941r. Hitler napadł na swego sojusznika Stalina. Rosja, nieprzygotowana do wojny, ponosiła klęskę za klęską. Wówczas Stalin zwrócił się do Aliantów o pomoc. Premier RP Generał Władysław Sikorski  zaproponował pomoc polskiego wojska utworzonego z przebywających na terenie Rosji jeńców wojennych, więźniów i deportowanych zesłańców.
Umowa została podpisana 31 lipca tegoż roku w Londynie, ogłoszono tzw. „amnestię”, a na dowódcę armii wyznaczono gen. Wł. Andersa, także więźnia Łubianki. Pierwszy punkt tej umowy stwierdza „1.Rząd Zawiązku Socjalistycznych Republik Rad uznaje, że traktaty sowiecko-niemieckie z 1939 roku, dotyczące zmian terytorialnych w Polsce, utraciły swą moc. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oświadcza, że Polska nie jest związana z jakimkolwiek trzecim Państwem żadnym układem, zwróconym przeciwko Związkowi Socjalistycznych Republik Rad.” ZSSR nie dotrzymała zawartej umowy i wyjednała u aliantów bez udziału Polski utrzymanie granicy na rzece Bug ustalonej  w 1939 z Niemcami. (cdn)

pozdro,,,,

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko znajomi orionblues mogą komentować ten wpis.