• Wpisów: 22545
  • Średnio co: 4 godziny
  • Ostatni wpis: wczoraj, 16:18
  • Licznik odwiedzin: 1 537 927 / 4363 dni
 
orionblues
 
Budka Suflera - Gdyby Jutra Nie Było,


Romuald Lipko nie żyje. Wybitny polski muzyk i kompozytor oraz założyciel i wieloletni członek Budki Suflera zmarł w nocy z czwartku na piątek. Romuald Lipko od wielu miesięcy zmagał się z nowotworem. O śmierci muzyka Budki Suflera poinformował zespół.

Bal wszystkich świętych - Budka Suflera,


"Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów" - napisano w komunikacie na oficjalnej stronie Budki Suflera.

Budka Suflera - Cień Wielkiej Góry,


O śmierci muzyka powiadomiła jego rodzina i przyjaciele z zespołu. Budka Suflera zamieściła tę informację również w mediach społecznościowych. Romuald Lipko miał 69 lat.

Romuald Lipko urodził się w 1950 r. w Lublinie. Na początku lat 70. razem z przyjaciółmi stworzył Budkę Suflera, jeden z najpopularniejszych zespołów w historii polskiej muzyki. Lipko początkowo był basistą, potem stał się klawiszowcem i kompozytorem Budki. Po odejściu (na kilka lat) Krzysztofa Cugowskiego z zespołu w 1978 r. sam stał się jego liderem.

Romuald Lipko stworzył takie przeboje jak: "Cień wielkiej góry", "Sen o dolinie", "Nigdy nie wierz kobiecie", "Za ostatni grosz", "Jolka, Jolka, pamiętasz", "Noc komety", "Takie tango" czy "Bal wszystkich świętych".

Budka Suflera - Jest taki samotny dom (Spodek 99),


Poza Budką Suflera Lipko współpracował m.in. z: Anną Jantar, Marylą Rodowicz, Ireną Santor, Urszulą, Izabelą Trojanowską, Zbigniewem Hołdysem, Jarosławem Kukulskim czy Zdzisławą Sośnicką.

W 2014 r. Budka Suflera zakończyła swoją działalność. W 2015 r. Lipko powołał Romuald Lipko Band, z którym wykonywał najbardziej znane kompozycje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie towarzyszyli mu wokaliści, z którymi współpracował w swojej karierze.

Budka Suflera Cisza jak ta,


W 2019 r. muzycy Budki Suflera podjęli decyzję o reaktywacji grupy. W lipcu tego samego roku poinformowano, że Lipko choruje na raka.

We wrześniu 2019 roku Romuald Lipko na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie. W walce z chorobą - podkreślał - wspierały go ciepłe słowa i chęć powrotu na scenę.

Na początek 2020 r. zespół zaplanował trasę koncertową. Najbliższy koncert miał się odbyć 14 lutego w Lublinie.

Budka Suflera - Piąty bieg (Spodek 99),

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko znajomi orionblues mogą komentować ten wpis.