• Wpisów: 22440
  • Średnio co: 4 godziny
  • Ostatni wpis: wczoraj, 20:33
  • Licznik odwiedzin: 1 519 580 / 4297 dni
 
orionblues
 
Program wyborczy PiS w kwestii kultury rozgrzał środowisko kontrowersyjnym postulatem o statusie artysty zawodowego. Propozycje Koalicji Obywatelskiej rozczarowują brakiem
konkretów. Jasny punkt? Wszyscy zauważyli wreszcie,
że artyści to prekariusze*.

Rafał Wójcikowski MIAŻDŻY ustawę PiS 500+,


o  Środowisko twórców liczy ok. 65 tys. osób, ponad 60 proc. artystów zarabia poniżej średniej krajowej, 30 proc. egzystuje poniżej granicy ubóstwa, a tylko 10 proc. ma stały dochód.

o  Raper MC Silk jest artystą w stylu YOLO – nie ma ubezpieczenia NFZ, a leczy się na przewlekłą chorobę od prawie 30 lat.

o  Ustawa o statusie zawodowym artysty postulowana przez PiS ma rozwiązać problem stabilnego zatrudnienia wśród artystów.

o  Jeśli minister Gliński ma wpływ na to, jacy artyści mogą być pokazywani na festiwalu, a jacy nie, to z niepokojem można myśleć o praktycznym działaniu ustawy o statusie artysty zawodowego. Chciałbym się mylić – mówi Tomasz Kireńczuk, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Krakowie.

o  Koalicja Obywatelska ma dobre idee, ale mało konkretów. Zniesienie cenzury i zmniejszenie wpływu polityków na kulturę to na razie deklaracje.

o  Lewica Razem proponuje wprowadzenie systemu ubezpieczeń podobnego do tego, który działa we Francji. Resztę postulatów można nazwać pomysłami marketingowymi.

Dostają 500+, ale nadal mieszkają w stodole. Codziennie walczą o przetrwanieGlejt dla artysty zawodowego w programie PiS!
=============================================

$ Co obiecuje artystom PiS?

1. gminne ośrodki kultury wyposażone w komputery, tablety,
  drukarki, maty edukacyjne (to już jest),

2. przywrócenie wiejskich domów kultury,

3. wprowadzenie ustawy o statusie artysty zawodowego, która
 "pozwala precyzyjnie wyodrębnić tę grupę zawodową i zapewnić jej
  elementarne bezpieczeństwo socjalne poprzez finansowany ze
  środków pozabudżetowych (głównie z opłaty reprograficznej)
  fundusz wsparcia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
  dla najniżej zarabiających, pozostających obecnie poza systemem
  ubezpieczeń i ochrony zdrowia"

Los samotnej matki - Sprawa dla reportera,


Prawo i Sprawiedliwość wyłożyło swój program wyborczy na ponad 230 stronach. To lektura pełna emocji i mówię to bez ironii. Program robi wrażenie – jest merytoryczny, pełen konkretnych rozwiązań, eksponuje wszystkie kluczowe osiągnięcia (sprytnie pomijając

rozmaite skandale, które np. zakończyły żywot paru prestiżowych instytucji kultury). PiS chwali się dwukrotnym zwiększeniem limitu przychodów, od którego twórcy mogą naliczać 50 proc. kosztów uzyskania. Pod wieloma względami program to majstersztyk.

Dlaczego? Bo jest jak pasek wyborczy TVP – pokazuje wycinek prawdy i to pozłacany. Pozornie jest bezpiecznie i nie ma zbyt wielu kontrowersji.

Bo chciała 500+? - Sprawa dla reportera,


Jednak po czterech latach rządów PiS wiemy, czego możemy się spodziewać pod hasłami typu "wolność i pluralizm twórczości artystycznej". Dlatego nic dziwnego, że na całkiem sensowny postulat o wprowadzeniu ustawy o statusie artysty zawodowego,

wielu twórców zareagowało gęsią skórką. Wątpliwości wzbudził punkt o gremiach (Polska Izba Artystów), które miałyby taki status nadawać. Na forach i w komentarzach wrzało. Artyści w czarnych snach widzieli już ministra Glińskiego, który szuka w dorobku

kandydata narodowo-wyzwoleńczych dzieł i kompozycji, a potem na ich podstawie przyznaje mu status artysty.

Pieczątka ma oczywiście kształt krzyża!!!.
==========================================

Artyści pozdrawiają frajerów z PiS-u!,
______________________________________

pozdro,,,,,,

Ile Polacy Wiedzą o Polityce? z Awięc!,


*prekariusze - „Większości z nas może popaść w prekariat, jeśli wydarzy się jakiś wypadek albo kryzys pozbawi nas poczucia bezpieczeństwa. Musimy jednak pamiętać, że prekariat nie składa się wyłącznie z ofiar. Jedni wchodzą w jego skład, ponieważ nie

chcą sięgnąć po inne możliwości, inni, ponieważ pasuje to do ich konkretnej sytuacji w danym czasie. Krótko mówiąc, prekariat jest zróżnicowany” – pisze w swojej książce „Prekariat. Nowa niebezpieczna klasa” prof. Guya Standing.

Tej riposty Jarosława Kaczyńskiego Schetyna i PO długo nie zapomną

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko znajomi orionblues mogą komentować ten wpis.