• Wpisów: 21466
  • Średnio co: 4 godziny
  • Ostatni wpis: 3 godziny temu
  • Licznik odwiedzin: 855 669 / 3746 dni
 
orionblues
 
Chmury na Marsie to obecnie rzadkość, więc ich zdjęcia, które przesłał łazik marsjański Curiosity, mimo że nie zachwycają wysoką jakością obrazu, są wyjątkowe.

W połowie lipca łazik marsjański Curiosity skierował swoją kamerę NavCam wprost na marsjańskie niebo i wykonał 8 zdjęć przesuwających się chmur. Sonda następnie opuściła aparat i wykonała kolejnych 8 zdjęć lodowych chmur przesuwających się nad dwoma wzgórzami i południowym horyzontem Marsa. Trzeci zestaw zdjęć nie zawiera chmur, które są obecnie rzadkością na czerwonej planecie.

Nie zawsze tak było. Miliardy lat temu klimat Marsa był wystarczająco ciepły, żeby pozwolić na pływanie płynów po jego powierzchni przez długie okresy. W zeszłym roku naukowcy z instytutu Carla Sagana zasugerowali, że chmury cirrus mogły dostarczać niezbędnej izolacji do stworzenia ciekłej wody, która płynęła po powierzchni Marsa jakieś 3,2 miliarda lat temu.

Jednak te dni już dawno minęły i Mars jest obecnie spaloną pustynią — planetą bombardowaną przez promieniowanie kosmiczne. Dzięki Curiosity możemy snuć spekulacje, jak na Marsie było kiedyś, a fotografie, przesłane chyba z najbardziej oddalonego aparatu od Ziemi, robią wrażenie. I to nawet pomimo zaszumienia.

pozdro,,,,,

fotoblogia.pl/(…)lazik-curiosity-wykonal-interesuja…

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko znajomi orionblues mogą komentować ten wpis.