• Wpisów: 21708
  • Średnio co: 4 godziny
  • Ostatni wpis: wczoraj, 10:13
  • Licznik odwiedzin: 879 200 / 3928 dni
 
orionblues
 
Grupa niewielkich ciał niebieskich, zwanych centaurami, znajdujących się w pasie między Jowiszem a Neptunem od lat stanowiła zagadkę dla astronomów. Do końca nie było wiadomo, czym są te niezwykłe obiekty. Dzięki teleskopowi WISE w końcu udało się poznać ich prawdziwą naturę.

Pierwszy centaur został odkryty w 1920 roku, a kolejne dopiero w latach 70. XX wieku.

Do dzisiaj zidentyfikowano 216 tych tajemniczych obiektów. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że wykazują cechy zarówno asteroid, jak i komet, podobnie jak stworzenia z greckiej mitologii, które były pół końmi, pół ludźmi.

Asteroidy, inaczej zwane planetoidami, są niewielkimi ciałami niebieskimi (jednak większymi od komet), które obiegają gwiazdę centralną ,a ich orbity są najczęściej zgodne z miejscami powstania tych skał. Początkowo centaury zaliczano właśnie do tej grupy obiektów.

Natomiast komety pojawiają się często jedynie okresowo w okolicy gwiazdy, a ich orbity są wyraźnie wydłużone w jej pobliżu i nie są stałe. Dodatkowo obiekty te posiadają charakterystyczny warkocz z pyłów, które są zmiatane z powierzchni komet podczas ich lotu. Od asteroid odróżnia je również kolor.

Komety mają ciemną, podobną do sadzy, powłokę pokrywające lód. Przez to są one ciemniejsze od większości asteroid – powiedział astronom Tommy Grav, współautor pracy.

Zazwyczaj powierzchnie komet są jak węgiel drzewny, a asteroidy są jasne tak jak Księżyc.

Niestety wśród odkrytych jak dotąd centaurów znajdują się ciała zarówno jasnoszare jak i ciemne. Co ciekawe, niektóre z tych obiektów mają barwę czerwoną. Choć centaury są wielkości asteroid, to orbity tych niezwykłych ciał niebieskich przypominają raczej tory ruchu komet.

pozdro,,,,

odkrywcy.pl/(…)kat,title,Tajemnica-kosmicznych-Cent…

Uriah Heep - July Morning

Nie możesz dodać komentarza.
Tylko znajomi orionblues mogą komentować ten wpis.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego